Кметът незабавно трябва да иска среща с Министерството на транспорта и НКЖИ за Бетонния мост
Милиони левове изтичат в скъпи и неефективни улични ремонти, но и досега в Пловдив все още няма нито едно ново кръстовище на две нива. Много от улиците и булеварди си остават с разбита настилка не само в периферията, но и в центъра. По-голямата част от водопроводната и канализационна мрежа е амортизирана. В разширяването на пътната инфраструктура не се инвестира. Липсва ясна и обективна картина на състоянието на подземните комуникации, както и на координация между институциите.
Нови пътища при двусменен режим на работа
За нас от първостепенно значение е да се промени подходът в изпълнение на проектите, а именно чрез:
От кои основни проекти започваме
На първо място – пробив на Водната палата и изграждане на кръстовище на две нива между бул. „Марца –юг“ и „Цар Борис III Обединител“. Колелото създава огромни задръствания и превърна моста на Марица в паркинг. Няма европейски град с река, в който двата крайбрежни булеварда да не бъдат скоростни за бързо изнасяне на коли без светофари. При нас всичко е обратно. Реконструкция и разширение на бул. „Марица-север“, който в момента представлява трудно проходима квартална уличка.
В „Южен“ инфраструктурата е в плачевно състояние, а това вече е най-големият район. Необходимо е да се започне от реконструкцията на ул. „Даме Груев“ и бул. „Александър Стамболийски“, както и с продължението на бул. „Македония“. Задължително трябва да се довърши разширението на Коматевско шосе.
В район „Западен“ една от задачите е да се изгради продължението на бул. „Свобода“ и да се свърже с бул. „6-ти септември“. Това е един от районите, който расте и се застроява с бързи темпове, а инфраструктурата не е пригодна за ползване. От голямо значеине е изграждане на подлез „Модър – Царевец“, за да се свържат районите „Западен“ и „Южен“.
Имаме готовност да изготвим пълен анализ за състоянието на вътрешнокварталните улици и тротоари, а също така краткосрочна програма за най-неотложните ремонти и дългосрочна програма за развиитето на пътната инфраструктура в рамките на четири години.
Категорично считаме, че Бетонният мост трябва да бъде запазен при реализацията на проекта за модернизацията на ЖП възел – Пловдив. Престъпление ще бъде, ако се допусне събарянето на това важно пътно съоръжение. Общинското ръководство незабавно следва да потърси среща в представителите на Министреството на транспорта и НКЖИ, за да спре планираното премахване на моста.
Откъде ще дойдат средствата
Бюджетните средства в Община Пловдив са достатъчни, ако бъдат управлявани целесъобразно и без завишаване на цените с цел някои да си прибират големи комисионни. Собствениците на автомобили внасят годишно в градската хазна над 20 млн. данък МПС. За един мандат това са 80 милиона. Тези пари са достатъчни за подобряване на пътната инфраструктура и реализирането на много сериозна стратегия за развитието й.