Съветниците с предложения за 16 нови обекта в бюджета за 2019 г.
Председателят на групата общински съветници от „Съюз за Пловдив“ Дани Каназирева внася предложение в бюджета за 2019 г. да бъдат включени 16 важни проекта. Повечето от тях са свързани с разширението на пътната инфраструктура в града.
“Най-сериозният проблем на Пловдив е тежкият трафик и тясната пътна инфраструктура. Това не е само мое мнение, така мислят повечето пловдивчани. Този проблем обаче има решение и е крайно време да започнем от някъде – на първо място е регулирането на светофарите и разширяването на ифраструктурата“, коментира Каназирева.
Според съветниците, тези проекти не изискват много средства. Необходимата обща сума за финансиране дори е по-малка от парите, които общинският бюджет даде на фондация „Пловдив 2019“, в чиято ефективност не остана човек да не се съмнява.
Сред ключовите обекти е изграждането на автомобилен подлез на бул. „Марица –юг“ до Водната палата. Подземното съоръжение ще позволи колите да преминават безпрепятствено под бул. „Цар Борис III Обединител“ и по „Марица – юг“. Сегашното кръгово кръстовище не само не решава проблема с трафика, а напротив – увеличава задръстванията, смятат от „Съюз за Пловдив“.
Съветниците предлагат бюджетът за 2019 г. да отдели финансиране за реконструкцията и разширението на бул. „Марица – север“, както и за проучване на възможностите за повдигане или преместване на Бетонния мост,
„Всички искаме да има директна транспортна връзка между районите „Централен“ и „Южен“, но проектът на НКЖИ не е приемлив и не отговаря на интереса на Пловдив“, напомня Каназирева.
Позицията на „Съюз за Пловдив“ е, че успоредно с изпълнението на проекта за воден цикъл трябва да започне разширение на бул. „Дунав“. „Убедени сме, че управлението на Пловдив трябва да издигне като приоритет развитието на пътната инфраструктура, а не само да налива милиони левове в асфалт“, смятат съветниците. Те припомнят, че през последните седем години от пътния данък, който плащат пловдивчани, за уличните ремонти са похарчени 65 млн. лв. Още 30 млн. лв. от банков заем също отидоха предимно в съществуващите пътища.
„За тези 7 години позлатихме улиците с 95 милиона. Но въпреки огромните разходи не е построена нито една нова улица, мост, надлез или подлез. Очевидно администрацията предпочита ефектни, но не и ефективни ремонти“, констатира Каназирева.
Проблемът според нея е, че парите се харчат не за добре планирани и организирани ремонти, а за преасфалтиране със съмнително качество. Затова и трафикът от ден на ден става все по-тежък.
Предложенията на „Съюз за Пловдив“ са да се инвестира в истинско разширяване на пътната инфраструктура, а парите трябва да се харчат с мисъл, разумно, с експертиза и с визия за развитието на града.
ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА „СЪЮЗ ЗА ПЛОВДИВ“ ЗА БЮДЖЕТ 2019:
ЗА РАЙОН „ЮЖЕН“:
Цялостна реконструкция с подмяна на водопровод, канализация, улично осветление, асфалтиране и изграждане на тротоари.
Прогнозна стойност: между 1,5 и 2 млн. лв. в зависимост от възможността за разширение на платната.
Прогнозна стойност: 70 000 лв.
Предлагаме средствата да се планират в две бюджетни години с обща стойност 1,5 млн. лв.
За 2019г. – 500 хил. лв. без ДДС, а за 2020 г. – 1 млн. лв. без ДДС.
ЗА РАЙОН „ЗАПАДЕН“:
Прогнозна стойност: 1 млн. лв., за проектиране – 20 000 лв.
Прогнозна стойност: 2.5 млн. лв.
Жителите на кв.“Прослав“ поставиха това искане още през 2014 г. по време на протестите и днес продължават да настояват за удобно и безопасно преминаване. През 2016 г. в бюджета на Община Пловдив бяха заложени 50 000 лв. за проектиране и трябва вече да има готов проект.
ЗА РАЙОН „ТРАКИЯ“
Прогнозна стойност: 1 250 000 лв.
ЗА РАЙОН „ЦЕНТРАЛЕН“
Прогнозна стойност: около 2 млн. лв. с ДДС.
Прогнозна стойност: около 1 250 000 лв.
Прогнозна стойност: около 500 хиляди лева с ДДС.
ЗА РАЙОН „СЕВЕРЕН”
Прогнозна стойност: около 3,5млн. лв. с ДДС
Повече от 30-40 години около 4000 пловдивчани живеят на ръба на мизерията. При всеки дъжд септичните ями се пълнят и фекални води излизат по улиците и дворовете на къщите им.
Прогнозна стойност: 7 млн. лв. с ДДС.
Предлагаме средствата за изграждането да бъдат заложени в две бюджетни години за 2019г. – 3,5 млн. лв. с ДДС, и за 2020г. – 3,5 млн. лв. с ДДС.
Прогнозна стойност: около 200 000 лв. с ДДС
Прогнозна стойност: около 900 000 лв. с ДДС.
ЗА РАЙОН „ИЗТОЧЕН“
Прогнозна стойност: около 1 000 000 лв.
Прогнозна стойност: 1 250 000 лв.
Прогнозните стойности на предложените обекти са на база изпълнени подобни проекти от община Пловдив.